Alan Adı Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Seçilir?

0 97

Alan Adı Nedir? Alan adı; herhangi bir web sitesinin internette daha kolay bulunabilmesi için aldığı isimdir. Örneğin; yazibus.com bir alan adıdır.

Ülkemizde “alan adı” şeklinde kullanıyoruz fakat dünyada yaygın olarak domain kelimesi kullanılır

Eğer alan adları olmasaydı bir web sitesine girmek için çeşitli rakamlar yazmak zorunda kalacaktık. Bu rakamlara ise IP adresi adını veriyoruz. Yani google.com yazmak yerine 265.458.45.88 benzeri bir numara yazmamız gerekirdi. Her site için bu numaraları yazdığınızı düşünsenize 🙂 Bunu önlemek için alan adlarını kullanıyoruz. Bu arada IP kelimesi Internet Protocol kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor.

Alan Adı Nasıl Çalışır

Tarayıcınıza bir web sayfasının adını yazıp enter tuşuna bastığınızda bu bilgi önce DNS (Domain Name System) sunucusuna gider. Burada hangi IP adresine karşılık geliyorsa bulunur ve sizi web sayfasının bütün bilgilerinin bulunduğu hostinge yönlendirir. Bu hosting üzerinden de gerekli bilgiler size yönlenir ve web sayfasını görürsünüz.

Bu işlemler milisaniyelerle ölçülebilecek kadar kısa bir şekilde tamamlanır. Dünyanın hemen hemen her yerinde DNS sunucuları bulunur ve bu sayede internet sitelerine çok kısa bir şekilde bağlanabiliriz

Alan Adı Uzantıları

Alan adlarında bulunan ve noktadan sonra başlayan bölüme alan adı uzantısı diyoruz. yazibus.com alan adında bulunan com kelimesi bir uzantı.

Bu uzantılar aslında internet sitesinin yaptığı işi de belirten şekilde oluyorlar. Aşağıda çok kullanılan uzantıların listesini ve hangi amaçla kullanılabileceğini görebilirsiniz.

  • com: Ticari site ve kuruluşlar
  • net: Network (ağ) kelimesinden geliyor. Network ile ilgili siteler için olabilir
  • edu: Eğitim kurumları
  • gov: Devlet kurumları
  • org: Çeşitli organizasyonlar

Bazen görürsünüz com.tr yazar. Uzantıdan sonra gelen tr uk us gibi kelimeler ülkelerin kodları. aklınızda olsun

Bunların dışında çok uzantı görebilirsiniz fakat çoğunluk listedeki uzantılar kullanılıyor günümüzde. mil info name travel biz xyz gibi hatta bazı şehirlerin isimlerinin olduğu uzantılar da kullanılmak günümüzde. yazibus.istanbul gibi bir alan adı olabilir.

Günümüzde bu uzantıların “gov ve edu gibi özel olanların dışında” çok da bir anlamı kalmamış olabilir. Çünkü istediğiniz alan adını bulmak günümüzde çok zor. Bir satış sitesi kuracaksanız com ve net uzantıları çok da bir şeyi değiştirmeyecektir sanki şu ortamda. Rekabet çok fazla ve içerik daha önemli günümüzde.

Alan Adı Nasıl Alınır?

Alan adı almak için çok özel birşey yapmanıza gerek yok. Çok sayıda satan site var, biraz araştırmak yeterli. Alacağınız alan adının uzantısına göre fiyatları değişebiliyor. com ve net gibi uzantıları yıllık 5-6 dolara alabilirsiniz.

Bu arada alan adlarını satın almıyoruz aslında kiralıyoruz. En az 1 en fazla 10 yıllık süreler için parasını veriyoruz. Süre bittiğinde tekrar kiralıyoruz. Bir kere para verip ömür boyunca sizin olmuyor yani. Yenilemeyi unutursanız birkaç ay içerisinde alan adı boşa çıkar, başkası gelir alıverir 🙂

Alan Adı Nasıl Seçilir?

Seçeğiniz alan adı sitenizin içeriğiyle ilgili olsa mükemmel olur. Google aramalarında sizi üstlere taşıyan bir etmendir çünkü.

Akılda kalan isimler bulmaya çalışın. Kısa isimler daha akılda kalıcı olur bulabilirseniz kısa isimler seçin. com ve net çok farketmeyebilir dedim ama com sanki bir tık daha önemli gibi, aklınızda olsun.

6 sene önce açtığım bir internet sitem var. net uzantısı kulağa daha iyi geliyor diye onu seçmiştim. Alanında üst sıralara çıkıyor fakat şimdiki aklım olsa com olarak kullanırdım.

yazibus.com bir blog sitesi yani yazılardan oluşuyor. O yüzden içerisinde yazı kelimesinin olmasını istedim. Fakat böyle yaptım diye google beni üst sıralar taşır diye de bir kural yok. Site şu anda yeni, az yazı var ve google beni tabiri caizse görmüyor sayılır 🙂 Benimle aynı durumda olan ve alan adında yazı veya blog kelimesi geçmeyen bir sitenin üstünde olabilirim belki.

Bardak satıyorsam alan adımda bardak kelimesi geçse ne güzel olur. Bazı ticaret sitelerini görüyorsunuz sepet kelimesini kullanmak için yarışıyorlar fakat hepsiburada veya trendyol hepsinden önde çıkıyor, bir de böyle bir durum var.

Yani isim önemli ama herşey değil.

Şimdilik bu kadar. Şimdi siteden ayrılabilirsiniz veya aşağıdaki yazıyı okuyup sitede kalabilirsiniz

WordPress Site Nasıl Kurulur? Sıfırdan WordPress Kurulumu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası