Bluestacks – Android Emulatör – Bilgisayarda Android

0 170

Başlıktan da anlayacağınız üzere Bluestacks bir Android Emulatör yazılımı. Yani bilgisayarınıza yüklüyorsunuz ve istediğiniz Android programını kurup çalıştırıyorsunuz.

Ben bu yazılımı 2 sene önce bir sebeple bilgisayara kurmuştum ve pek de verim alamamıştım. Bugün aklıma geldi tekrar kurdum sonuç gayet iyi. Denemek için çok yer kaplamayan bir oyun kurayım dedim. Subway Surfers gözüme çarptı. Yükledim, sorunsuz bir şekilde çalıştı. Şimdi şöyle büyük boyutlu, her telefonda rahat oynanmayan bir oyun kurmak istiyorum. Pubg deneyeceğim hiç oynamadım bugüne kadar. Bakalım sonuç ne olacak. Eğer güzel bir şekilde çalıştırır ve oynatırsa programın kurulum ve ayarlarından da bahsedip yazıya son vereceğim.

Anlık Olarak Anlatıyorum

Dakika 1, şu anda oyunu buldum, yüklüyorum. 1.8 Gb biraz sürecek.

Dakika 3, 50% indirdi. Türksat Kablonet kullanıyorum, o yüzden biraz hızlı indiriyor

Dakika 5, indirmeyi tamamladı, yükledi şimdi açacağım oyunu

Oyunu açtım, ufak bir güncelleme yaptı, yeniden başlatmam gerekiyor.

Oyun başladı, sorun yok. Pubg emulatör kullanıldığını anlıyormuş bu arada, uyarı verdi, sadece emulatör kullanan oyuncularla eşleştiriyor. Grafik kalitesi fena değil.

Diğer Programlar

Oyun dışında başka programlar da yükledim. Onlar da sorunsuz çalıştı. Sosyal medya uygulamalarını denemedim, muhtemelen onlar da sorunsuz çalışıyor. Bilgisayarda telefondaki haliyle Instagram kullanmak güzel olsa gerek, sırf bunun için bile kullanabilirsiniz Bluestack Android Emulatör programını.

Şimdi başka bir oyun daha yükleyeceğim. Asphalt 9 deneyeyim bir de. Sanırım o da sorunsuz çalışacak. Sonra programın ayarlarından bahsedip yazıyı sonlandıracağım.

Bu arada şimdi farkettim, indirdiğiniz uygulamaların kısayollarını bilgisayarın masaüstüne ekliyor, oradan da direkt açabilirsiniz

Asphalt 9 yükledim, ufak tefek takılmalar olsa da oynanabiliyor. Şimdi gelelim programı yüklemeye ve ayarlara.

Bluestacks Yükleyelim

Buradan Bluestack indirebileceğiniz sayfaya gidebilirsiniz. Önce ufak bir installer programı inecek, bunu çalıştırdığınızda asıl programı indirecek. Blustack açıldığında Google hesabınızla giriş yapmanızı isteyecek. Android telefondaki adımları burada yapmamız gerekiyor anlayacağınız. Bu adımları yapınca kullanmaya hazır hale gelecek.

Karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecek. Burada çeşitli oyunları öneriyor.

Bluestacks Oyun Merkezi
Bluestacks Oyun Merkezi

Burası da Android ana ekran benzeri bir sayfa. Yüklediğiniz uygulamalar burada görünüyor. Benim denemek için yüklediklerimi de görüyorsunuz. En üstte sekmeler var, açık olan uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Yan tarafta ayarlar bölümü var. Buradan programı tam ekran (fullscreen) yapabilirsiniz, bunun için F11 tuşunu da kullabilirsiniz. Programın sesini açıp kapatabilirsiniz, dikey veya yatay görünüme alabilirsiniz. Burayı biraz kurcalamanız yeterli aslında.

Bluestacks Ana Ekran
Bluestacks Ana Ekran

Ben programı yüklediğimde ingilizce olarak geldi. Windows ingilizce olarak yüklü bende o yüzden sanırım. Türkçe Windows kullanıyorsanız türkçe yüklenir muhtemelen. Öyle olmazsa dili değiştirebiliriz. Ayar simgesine tıklayın.

Bluestacks Ayar Simgesi
Bluestacks Ayar Simgesi

Tıklayınca aşağıdaki pencere gelecek programın bütün ayarlarını buradan değiştirebiliyorsunuz. Türkçe yaptıktan sonra diğer ayarları da nasıl yapacağınızı anlayacaksınız, uzun uzun anlatmıyorum. Türkçeyi seçtinten sonra programı yeniden başlatmanız gerekiyor.

Bluestacks Ayarları
Bluestacks Ayarları

Bir uygulamayı açtığınızda uygulamayla ilgili bilgiler sağ tarafta görünüyor. Örneğin; hangi tuşları kullanmanız gerektiği gibi. Pubg için daha fazla tuş seçeneği var bu arada. En alttaki ok tuşu ise geri gitmenizi sağlıyor, uygulamayı da buradan kapatıyoruz.

Bluestacks Oyun Ekranı
Bluestacks Oyun Ekranı

Anlatacaklarım bu kadar. Bluestacks gerçekten hoşuma gitti. Bilgisayardan silmem muhtemelen.

Güvenlik – Önemli Okuyun

Bu arada bir şey eklemek istiyorum. Programı kullanmak için Google hesabımızı kullanıyoruz ve şifremizi giriyoruz. Bu ne kadar güvenli açıkçası hiçbir fikrim yok. Araştırmak lazım. O yüzden ben her zaman kullandığım hesabımla giriş yapmadım. Başka bir hesap oluşturup o şekilde kullandım. Sosyal medya uygulamalarını da bu yüzden yüklemedim. Güvenlik konusundan emin olana kadar size de aynısını tavsiye ederim

Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Aslında siteyi şu an terk edebilirsiniz veya bu yazıyla çok alakalı olan şu yazıyı okuyabilirsiniz 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası