CMYK Nedir? Ne İşe Yarar?

0 154

CMYK Nedir? Ne İşe Yarar?

CMYK; Cyan, Magenta, Yellow, Key kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve genellikle masaüstü yayıncılık sektöründe kullanılan bir terimdir.

Masaüstü Yayıncılık Nedir?

Masaüstü yayıncılık; kitap, dergi, broşür, katalog vb. basılı materyallerin bilgisayar destekli olarak hazırlanıp, matbaa aşamasına kadar giden süreci ifade eder

CMYK

CMYK masaüstü yayıncılığın renklerle ilgili olan aşaması için olmazsa olmazdır. Çünkü etrafınızda gördüğünüz basılı materyallerin renkli olanları CMYK tekniği ile basılır. Aşağıda CMYK renklerini görüyorsunuz.

CMYK Nedir?
CMYK Nedir?

Her hafta posta kutunuza bırakılan, mahallenizdeki dönercinin broşürünü düşünün. Renkli renkli yiyecek ve içecek fotoğraflarından oluşuyorlar değil mi? İşte o renkli görsellerin hepsi bu CMYK renklerinin karışımı sayesinde ortaya çıkıyorlar. Bu renklerden bir tanesi eksik olursa fotoğraflar veya benzeri renkli görseller kötü görünürler.

Baskıya Hazırlık

Diyelimki internette bir fotoğraf buldunuz ve bu fotoğrafın matbaada basılması gerekiyor. Adım adım hazırlayalım.

Öncelikle ücretsiz fotoğraf sitelerinden bir fotoğraf bulalım. Ben aşağıdaki fotoğrafı seçtim. Canlı, parlak renklerden oluşuyor değil mi. Çünkü RGB renklerinden oluşuyorlar. Yani Red Green Blue. İnternet ortamında bulacağınız bütün görseller RGB olacaktır. O yüzden görseli CMYK haline çevirmemiz gerekli. CMYK yapınca fotoğrafın biraz matlaştığını farkedeceksiniz, aşağıda görüldüğü gibi.

RGB CMYK Farkı
RGB – CMYK Farkı

Fotoğrafı büyütünce aradaki farkı daha iyi anlayacaksınız. Matbaa dünyasında özel bazı teknikler dışında hepimizin anlayacağı tabiriyle “fosforlu” renklere yer yok maalesef. O yüzden fotoğrafları ona göre seçmeli veya görsellerinizi en baştan CMYK düşünerek hazırlamalısınız.

Renk Ayrım

Görselimizi CMYK yaptık bundan sonra ne olacak? İşin renk ayrım dediğimiz bölümü başlıyor. Görselimiz renk ayrım atölyesine gidiyor ve burada sırasıyla C M Y K renklerine ayrılıp 4 film veya kalıp haline geliyor. Bu film veya kalıplar aslında aşağıdaki görsel gibi görünüyor. Ortada henüz bir renk yok hepsi siyah, çünkü renklendirme kısmı matbaada

CMYK Renk Ayrım
CMYK Renk Ayrım

Matbaa Aşaması

Elde edilen bu kalıplar matbaada renkli hale gelecek. Yani Cyan kalıbı mavi mürekkeple kağıda basılacak. 1000 tane aynı fotoğrafın basılacağını varsayalım. 1000 tane kağıda cyan kalıbı mavi mürekkeple basılacak. Elimizde aşağıdaki gibi bir görsel olacak.

Cyan
Cyan

Ardından Cyan basılan bu 1000 kağıdın üzerine Magenta basılacak. Yani 2. bir baskı daha olacak. Bu 2 renk birleşince aşağıdaki gibi oluyor.

Cyan ve Magenta
Cyan ve Magenta

Sırada tahmin edeceğiniz üzere Yellow kalıbı var. 2 renk basılan bu 1000 kağıdın üzerine bir de sarı renk basılacak. Sonuç aşağıdaki gibi. Hala asıl görünüme ulaşamadık değil mi?

Cyan, Magenta ve Yellow
Cyan, Magenta ve Yellow

Kesin sonuç için Key kalıbını da basmamız gerekli, yani siyah renk. İşte aradığımız sonuç bu. 4 tane ayrı ayrı baskı işleminden sonra sonuca ulaştık. Anlayacağınız eğer sadece tek renk basabilen bir matbaa makinası varsa 4 kere baskı işlemi yapmanız gerekiyor ve çok uğraştırıcı bir süreç. Merak etmeyin 4 rengi aynı makinada basabilen sistemler de var.

Cyan, Magenta, Yellow ve Key
Cyan, Magenta, Yellow ve Key

Peki bu renklerden 3 tanesini basıp örneğin; magentayı basmazsak ortaya ne sonuç çıkar. O da aşağıdaki gibi görünür.

Cyan, Yellow ve Key
Cyan, Yellow ve Key

Bitiriyoruz

En basit broşürden en ayrıntılı kataloglara kadar, renkli renkli gördüğümüz her şey CMYK tekniği kullanılarak matbaada yukarıda okuduğunuz şekilde basılıyor.

Bu yazıda CMYK nedir konusuna bir göz attık. Amaç sadece sizlerde bir soru işareti oluşturmak. Ufak bir aramayla internette bu konuyla ilgili çok daha fazla yazıya ulaşabilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası