Forum Kültürü – Sosyal Medya Yokken Onlar Vardı

0 192

Forum kültürü mü? Bazılarınız belki de ilk defa duyuyor forum kelimesini değil mi? Fakat günümüzde adına sosyal medya dediğimiz karmaşa henüz ortalıkta yokken onlar zamanlarının sosyal medyalarıydı.

Forumlar kaybolmuş değil, hala varlar. Sadece eski popülerlikleri kalmadı artık.

Forum Nedir?

Forum; belli bir konuda veya birçok konuda bilgi alışverişi yapabileceğiniz, görüşlerinizi paylaşabileceğiniz sosyal ortamın adı.

Forumlarda konu açabilmek, soru sorabilmek ve cevaplayabilmek veya bir şeyler indirebilmek için o foruma üye olmanız gerekir. Günümüzde forumlar için bu bir dezavantaj haliyle. Çünkü her forum sitesine ayrı ayrı üye olmayı kimse tercih etmez sanırım.

Eskiden böyle değildi. İnternet hayatımızda olmasına rağmen hayatı bugünki kadar hızlı yaşamıyorduk. Her foruma ayrı ayrı üye olma sabrımız vardı örneğin. Değişim, akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle başladı hepinizin bildiği gibi.

Eskiden eskiden yazıp duruyorum fakat çok eski tarihlerden bahsetmiyorum. 2020 yılındayız ve on yıl öncesine kadar forumlar çok aktif kullanılıyordu.

Forum Siteleri Günümüzde de Var mı?

Varlar, benim de takip ettiğim birkaç forum var. Wmaraci.com en etkin olarak kullandığım forum sitesi örneğin. Bazen cevabını aradığım soruları burada sorarak bir yanıt bulduğum oluyor. Donanımhaber.com çok eskiden beri var ve hala etkin bir şekilde kullanılıyor.

Bilgiye ulaşmak kolay aslında fakat forumlarda insanlar kendi deneyimlerini de katıp sorulara o şekilde cevap verdikleri için biraz daha kıymetli oluyor.

Başlı başına forum siteleri olabileceği gibi çeşitli markaların da kendine ait forumları olabiliyor. Örneğin birçok yazılım şirketinin internet sitelerinde forum bölümleri var. İnsanlar burada satın aldıkları yazılımla ilgili soru sorup, yetkin kişilerden yardım alabiliyorlar.

Forum Kavgaları

Forum kavgaları forum sitelerinin vazgeçilmezlerindendir 🙂 Yıl olmuş 2020 forumlarda hala kavga edenleri görebilirsiniz 🙂 Bu kavgalar benim forumlardan soğuma sebebimdir bu arada.

Bir konu açarsınız, biri gelir cevap yazar, başka biri gelir o cevabı beğenmez laf atar, konuyla alakasız biri gelir diğerini savunur, mahalle kavgasına döner ortalık. Siz de sorunuza cevap bulamadığınızla kalırsınız. Bir zamanlar, bu her forumda istisnasız bu şekildeydi. Sırf bu yüzden uzun yıllar forumlardan uzak kalmışlığım vardı.

Her forumda bir admin veya moderatör olur bu arada. Bazıları işini gerçekten iyi yapar, bazıları da kendi ahlakını diğerlerine dayatmaya çalışır. Onu deme, öyle davranma, hızını alamaz önüne geleni forumdan yasaklar. Birçok forum bu sebeplerden yok oldu gitti.

Sosyal Medya Etkisi

Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve benzerleri hayatımıza iyiden iyiye girince forumlar da eskisi gibi olamadılar haliyle. Herkes bilgiye buralardan ulaşır oldu. Bu kötü gibi görünse de aslında bir bakıma iyi oldu sanki. İyi forumlar hayatlarına devam ediyor ve gerçekten işi olanlar forumlara geldiği için eski düzensizlikler pek kalmadı sanki forumlarda.

En azından benim takip ettiklerim bu şekilde. Konuyu açıyorsunuz, isteyen cevap veriyor, yardımcı olmaya çalışıyor. Kavga gürültü pek olmuyor artık.

Forumlardan ve forum kültürü konusundan bahsetmeye çalıştım bu yazıda. Kısa bir yazı olmasını istedim, gerisini bir foruma üye olup kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

İsterseniz şimdi siteden ayrılabilirsiniz veya bu yazıyla en ilgili olan şu yazıyı okuyabilirsiniz 🙂 🙂

Görüşmek üzere…

Derken aklıma geldi. Bir de forumlarda kullanılan takma adlar var değil mi? isyankar34 excalibur78 azgınkız ve benzerleri hep buralardan 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası