Freehand Nedir? Günümüzde Hala Bir Seçenek mi?

2 375

Freehand 1988 yılında Mac OS platformu için piyasaya sürülen, 2003 yılında ise Adobe tarafından satın alındıktan sonra geliştirilmesine son verilen vectörel çizim yazılımıdır.

Yazının girişi güzel oldu aynı Freehand programı gibi 🙂 Her ne kadar 2003 yılından itibaren geliştirilmesine son verilse de günümüzde hala etkin olarak kullanılıyor desem. Evet günümüzde hala hem dünyada hem de sanırım dünyanın diğer ülkelerinden daha fazla bir oranda ülkemizde kullanılıyor bu program

Freehand Nostaljisi

Günümüzde modern grafik yazılımları var ve ilk sırada Adobe Illustrator yazılımı geliyor. Adobe ismini Photoshop yazılımından biliyoruz. Corel Draw var yine ilk aklıma gelenlerden biri. Freehand ise günümüzde bile bir şekilde bu modern yazılımlarla başedebiliyor ilginç bir şekilde. Aslında ilginç de değil çünkü Freehand ta en başından beri kullanımı kolay ve iyi bir programdı

Nereden mi biliyorum çünkü bu programı 2.0 sürümünden itibaren kullandım. Sanırım 90’ların ilk yarısında tanıştım Freehand ile. Apple firmasının ürettiği Macintosh Classic II bilgisayarın küçücük ekranında tüm yeteneksizliğime rağmen bir şeyler çizdiğimi hatırlıyorum. Eskiden çoğu reklam ajansında Macintosh bilgisayarlar kullanılırdı ve Freehand vazgeçilmez bir programdı o sayede tanıştım ben de.

Apple Macintosh Classic II
Apple Macintosh Classic II

Freehand’i o zamanlar Aldus firması üretiyordu. Sonradan Macromedia firmasına geçti. En son ise Adobe firması satın aldı ve üretimini durdurdu. Hatırlıyorum o zamanlar çok karşı çıkılmıştı Adobe‘un satın almasına. Çünkü herkes biliyordu ki Adobe satın alacak ve programın bütün güzel özelliklerini kendi programı olan Illustrator‘e entegre edip Freehand‘i yok edecekti. Öyle de oldu.

“Kısaca bahsedeyim. Adobe Macromedia firmasını satın alarak sadece Freehand’i satın almadı. Şu an hala kullanılan Dreamweaver, Fireworks ve şu an kullanılmayan ama çok önemli bir program olan Flash’ı da satın almıştı.”

Adobe Şirketinin Amacı

Adobe, Freehand‘i satın almıştı çünkü piyasada Corel Draw gibi güçlü bir alternatif olmasına rağmen Illustrator programının en büyük rakibi Freehand adındaki 40 mb büyüklüğündeki bu programdı. Adobe kendisine şu an bir yazılım ekosistemi kurmuş durumda ve eğer Macromedia şirketi şu an hala var olsaydı elindeki yazılımlarla bu ekosistemin oluşmasına ciddi bir engel olacaktı. Yapacak bir şey yok düzen böyle işliyor ve şu an bakınca gerekliymiş gibi görünüyor. Keşke Freehand bu işin dışında kalabilseydi ve hala geliştirilebilseydi.

Freehand hala kullanılıyor çünkü sektörün eskileri bu programı çok kullanıyordu ve diğer yazılımlara nazaran kolaylığı yüzünden çok alışıklar Freehand’e. Yakın çevremde kullananlar var oradan biliyorum 🙂 Programın arayüzünü, kısayollarını çok iyi biliyorlar dolayısıyla güncel bir program öğrenmektense Freehand’de çok basit işleri hemen yapıp önlerine bakıyorlar 🙂

Günümüzde Freehand Nasıl Yüklenir

Mac OS

Freehand günümüz Macintosh sistemlerinde çalışmıyor. İnternette görüyorum güncel Mac bilgisayarlara emülatör kurulup eski Mac OS sistemleri yüklenerek hala kullananlar var. İnternet ortamında bununla ilgili videoları izleyebilirsiniz. Elinizde Intel öncesi bir Mac bilgisayar varsa sorunsuz yükleyebilirsiniz.

Windows

Windows ortamında sorun yok, hala yüklenebiliyor. Fakat birkaç basit ayar yapmanız gerekli. Ben Windows 10’a Freehand MX yükledim , açmaya çalıştım fakat açılmadı. Şunu yapmanız gerekiyor. Programın yüklendiği klasöre gidin

C:\Program Files (x86)\Macromedia\FreeHand MXa

FreeHand MX.exe dosyasını bulun ve sağ tıklayın, çıkan menüde an altta Properties/Özelliklere tıklayın Compatibility/Uyumluluk sekmesine tıklayıp Uyumluluk modunu aktif hale getirip alttaki menüden Windows XP Service Pack 2 seçeneğini seçin. Apply/Uygula deyip pencereyi kapatın. Ben bu şekilde çözdüm.

Bir de Türkçe yazı karakterlerinde sorun çıkıyor onu düzeltmek için ufak bir registry ayarı yapacağız.

Freehand Türkçe Karakter Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Windows simgesine tıklayın ve Regedit yazın, Registry Editor programı karşınıza gelecek, açın ve sol taraftan aşağıdaki yolu takip edin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nls\CodePage

CodePage klasörünü seçince sağ tarafta bazı rakamlar göreceksiniz. 1252 olanı bulup çift tıklayın c_1252.nls yazan yeri c_1254.nls olarak değiştirin, OK yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Türkçe karakter sorunu çözülecektir.

Bu arada bazen şöyle bir sorun oluyor, eğer açacağınız Freehand dosyasının adında Türkçe karakterler varsa dosyayı açmayabiliyor. Yani dosyanızın ismi “ağaçlar.fh11” değil “agaclar.fh11” olmalı.

Bitirirken

Bu yazıda Freehand programından bahsettim biraz. Denemek isterseniz bir şekilde yükleyin, deneyin. Fakat işlerinizde kullanmanıza gerek yok. Günümüzde irili ufaklı çok güzel vectörel çizim yazılımları var. Bu işlere meraklıysanız Freehand bir alternatif değil artık onu belirteyim. Bu yazının amacı da hem biraz nostalji hem de diğer sitelerde çok rastlamayacağınız bir konuda yazmış olmak.

Teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası