Gmail Hesabı Nasıl Açılır? Adım Adım Anlattım

0 105

Biliyorsunuz (belki de bilmiyorsunuz) Gmail; Google‘in e-posta hizmeti. Aslında biz bir Gmail hesabı oluşturarak Google’a ait birçok hizmet için de bir hesap oluşturmuş oluyoruz. Youtube, Google Drive, Adsense vb. Yani, oluşturduğumuz kullanıcı adı ve şifre ile bu hizmetlere de giriş yapabiliyoruz. Şimdi adım adım Gmail hesabı nasıl açılır bir göz atalım.

Başlayalım

İlk Adım

Öncelikle kullandığınız arama motoruna gmail yazalım. Muhtemelen Google kullanıyorsunuz. Aşağıdaki gibi bir sonuç gelecek. Çerçevedeki linke tıklayalım. Açılan sayfada Hesap Oluştur butonlarını göreceksiniz. Tıklayalım.

Gmail Hesabı Nasıl Açılır - İlk Adım
Gmail Hesabı Açma – İlk Adım
Gmail Hesabı Nasıl Açılır - Giriş Sayfası
Gmail Hesap Oluşturma – Giriş Sayfası

Hesap Oluşturma Sayfası

Hesap oluşturma sayfasına gelmiş olmalısınız. Gerekli yerleri doldurun. Ben [email protected] adresini daha önceden almıştım şimdi yazibus2 olarak alacağım. Burada en önemli husus şifre. Çoğu kişi kolay hatırlamak için basit şifreler seçebiliyor. Hatta zor olduğunu düşünerek basit şifre seçebiliyor. Şifreniz kesinlikle büyük harf, küçük harf, rakam ve noktalama işaretlerinden oluşmalı. Şifrenizi şimdiden bir yere kaydedin, nasıl olsa unutmam diye düşünmeyin. Türkçe karakterler kullanmayın. İşlem bitince İleri butonuna basın

Gmail Hesabı Nasıl Açılır - Hesap Oluşturma Sayfası
Hesap Oluşturma Sayfası

Güvenlik Sayfası

Bu alana dolduracağınız bilgilerin doğru olması çok önemli. Çünkü ileriki zamanlarda olur da şifrenizi unutursanız veya bir şekilde hesabınıza erişemezseniz buraya yazacağınız bilgiler sayesinde hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Güvenlik Sayfası
Güvenlik Sayfası

Bu adımı da yaptıktan sonra karşınıza sözleşme sayfası gelecek. Mecburen sayfanın en altına inip kabul ediyoruz 🙂 Kısa bir beklemeden sonra Gmail e-posta sayfanıza yönleneceksiniz.

2 Aşamalı Güvenlik

Mutlaka 2 aşamalı güvenliği de aktif etmelisiniz. Bunun için hesap ayarlarını açmamız gerekiyor. Gmail sayfasındayken ekranın sağ üst köşesindeki logoya tıklayın ve Google hesabınız yönetin butonuna tıklayın.

Google Hesap Ayarları
Google Hesap Ayarları

Karşınıza aşağıdaki sayfa gelmeli. Hesabın güvenliğini yönetin butonuna basın. Karşınıza gelen sayfadan telefon numaranızı doğrulama işlemi yapmanız gerekli.

Hesap Güvenliği
Hesap Güvenliği
Telefon Numarası Doğrulama
Telefon Numarası Doğrulama

İşaretlediğim oka tıklayın Doğrula butonu karşınıza gelecek, basıp ilerleyelim. Hesabınızın şifresini tekrar girmeniz gerekebilir, şifreyi tekrar yazalım ve ilerleyelim. Telefon numaranızın yazdığı ekran gelecek, numara doğru mu kontrol edin, doğruysa onay butonuna basın. Karşınıza gelen ekran dursun o şekilde. Telefonunuza 6 haneli bir kod SMS olarak gelecek. Bu kodu o ekrana yazın onay butonuna basın. İşlem tamamlandı. 2 aşamalı güvenlik aktif oldu.

Başka biri başka bir cihazdan şifrenizi bilse bile hesabınıza girmeye çalışırsa telefonunuza bildirim gelir. Size gelen kodu bilemeyeceği için hesaba giremez.

Yine de dikkatli olun, telefonunuza gelen her bildirime okumadan onay vermeyin.

Bu yazıda Gmail hesabı nasıl açılır? konusuna bir göz attık. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Siteyi terk etmeden önce bu yazıyla en alakalı olan şu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası