Kahve Nedir? Kahve Neden İçilir? Kahve Kültürü

0 60

Kahve nedir? Hiçbir internet sitesinde cevabını bulamayacağınız bu sorunun cevabını bu yazıda veriyorum, sıkı durun 🙂

Tamam beklentileri yükseltmeden uslu uslu devam edelim. Kahve içiyordum, niye bir yazı konusu olmasın diye düşündüm. Kahvenin ne olduğunu uzun uzun anlatmayacağım Kişisel bir yazı bu.

Kahve Nedir?

Okuduklarıma göre kahve kökboyasıgiller familyasından bir ağaç türü. Bu ağaç türüne Coffea gibi avrupai bir isim verilmiş fakat kelimenin kökeni Habeşistan’a yani bugünkü Etiyopya’ya dayanıyor.

Kahve ağacı ilk olarak Etiyopya’nın Kaffa bölgesinde bulunmuş. Arapçaya Qahwah olarak geçmiş, Türkçeye kahve adını alarak ardından Avrupa ülkelerine cafe, caffe, coffie gibi isimler alarak ulaşmış.

Kahve günümüzde daha çok Brezilya, Kolombiya ve Vietnam’da üretiliyor. Üretildiği bölgeye göre aromaları değişebiliyor.

Kahve Türleri

Kahve Türleri günümüzde ikiye ayrılıyor. Arabika ve Robusta. Bu iki türde alt türlere ayrılıyor bu arada.

Arabika üretilmesi zor ve pahalı olmasına rağmen en çok rağbet gören kahve türü. Tüm üretimin 70% bölümünü bu tür oluşturuyor. Sanırım bunda arabikanın daha az asitli ve tatlı bir aromaya sahip olmasının büyük bir payı var.

Robusta ise arabikaya göre daha fazla kafein içeren bir tür. İklim koşullarına daha dirençli ve üretilmesi daha kolay olmasına rağmen dünya kahve üretiminin 30%’unu oluşturuyor.

Kahveyi Niye İçiyorsunuz?

Kahveyi ne sebeple içiyorsunuz bilmiyorum. Benim en önemli sebebim dikkatimi arttırması. Fark ettiniz mi, kahve gerçekten dikkati arttırıyor.

Kahvenin bu özelliğini biliyor olmama rağmen kendimde deneyimlediğimde çok şaşırmıştım.

Yıllar önce, bilgisayarın başında kahve içip bir taraftan da çalışırken bir anda kendimi aşırı derecede odaklanmış hissettim. Normal şartlar altında bu şekilde aşırı odaklanan biri değilimdir. O günden sonra kahveyi tek içme sebebim odaklanma oldu. Öyle özel bir kahve de değil üstelik, bildiğimiz sıradan granül kahve 🙂

Kahveyi niye içiyorum? Bir sebebi de çay sevmiyor olmam sanırım. Sıcak bir şeyler içmek istediğimde kahve en kolay seçenek oluyor benim için.

Kahve Kültürü

Türk Kahvesi

Kahvenin uyarıcı etkisi bir yana gerçekten de kahve kültürü iyice oluşmuş durumda. Bunda bizim coğrafyamızın payı çok büyük diye düşünüyorum.

Türk Kahvesi örneğin. Kendine has demleme stili, yanında ikram edilen lokum ve bir bardak suyuyla gerçekten önemli. Türk kahvesine özel olarak üretilen fincanlar mesela, bazıları gerçekten kahve içme zevkini arttırıyor. Günümüzde her ne kadar basit ocaklarımızda istedğimiz zaman yapsak da, eskiden közde pişiyordu kahveler. Fincanda demleneni bile var.

Kahve Nedir? Türk Kahvesi
Kahve Nedir? Türk Kahvesi

İzmir’de askerliğimi yaparken, Konak bölgesinde bir çarşıda, közdeki fincanda pişen sakızlı kahveyi hatırladım şu an. İçtiğim en iyi Türk kahvesi oydu sanırım, kaç sene geçti üstünden.

Bizim payımızın büyük olduğunu söylemiştim. Osmanlı zamanında kahve içmek için özel mekanlar varmış, insanlar buralara sadece kahve içmeye gidiyorlarmış. Yani dünyanın ilk “kafeleri” bu topraklarda ortaya çıkmış diyebiliriz.

Kahve ve Çikolata

Vazgeçilmez ikili değil mi? Aynı zamanda bir pazarlama taktiği olduğunu biliyor musunuz. Bu yazıyı yazarken aklıma geldi, yıllar önce bir kitapta okumuştum.

Ünlü kahve firmalarından (gıda firması) birisi yıllar önce Japonya pazarına girmeye karar veriyor. Reklamları yapıyorlar, ürünler satışa çıkıyor fakat kahveler az satılıyor. Bunun üzerine reklam alanında uzman bir isimle anlaşıyorlar. Sonrasında reklamlarda kahve ve çikolatayı beraber göstermeye başlıyorlar. Satışlar artıyor.

Kahve ve Çikolata
Kahve ve Çikolata

Yazıyı bitirelim değil mi 🙂 Şimdi diyeceksinizki bunun lattesi var espressosu var, şu var, bu var. En nihayetinde hepsi kahve. Giriyorsunuz kahve zincirine, baristanız size hazırlıyor.

Şimdilik bu kadar. Belki bu yazıyı ileride uzatabilirim.

Siz de o vakte kadar bu yazıyla en ilgili yazı olan Turşu Nasıl Kurulur konusuna bir göz atabilirsiniz 🙂

Kahve hakkında daha geniş bir yazı için de Wikipedia linki aşağıda

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kahve

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası