Kahveyi Bırakınca Ne Olur – Bırakmayın Azaltın

0 63

Kahveyi bırakınca ne olur konulu yazımıza başlayalım. Daha önceden kahve ile ilgili 2 yazı daha yazmıştım aşağıdaki bağlantılardan onlara ulaşabilirsiniz.

Bir uyarıda bulunayım, kahve çok içiyorsanız birden bırakmayın, azaltın. Çünkü kahve olması gerektiği gibi tüketildiğinde vücuda yararlı bir içecek. Yani bu bir kahve içmeyin yazısı değil, bilginize.

Kahve Nedir? Kahve Neden İçilir? Kahve Kültürü

Kahveyi Çok Tüketirsek Ne Olur? Kahvenin Zararları

Kahveyi Bırakınca Ne Olur

Mide Üzerindeki Etkisi

Arkadaşlar bir kere kesinlikle mideniz rahatlar. Mide asiti çok fazla salgılanmaz doğal olarak. Reflü gibi sorunları engellemiş olursunuz. Ben azalttığım halde midem üzerindeki olumlu etkilerini görüyorum.

Kilonuz Üzerindeki Etkisi

Eğer fazla kalorili kahveler içiyorsanız muhtemelen kilo vereceksiniz. Hergün şekerli kahveler, latte, cappuccino benzeri kahveler içiyorsanız kilo alırsınız muhtemelen

Kilo da alabilirsiniz. Kahvenin açlığı giderici bir etkisi var. Bıraktığınızda açlığınızı gidermek için bir şeyler yeme ihtiyacı oluşabilir.

Kahvenin metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi de var. Bırakınca metabolizma yavaşlayacaktır. Daha az kalori yakacağınız için kilo alabilirsiniz.

Kahveyi Bırakınca Ne Olur - 2
Kahveyi Bırakınca Ne Olur – 2

Uyku

Eğer yatmadan önce kahve içiyorsanız uyku düzeniniz büyük ihtimalle bozulacaktır. Yatmadan 5-6 saat önce içilen kahve bile uyku düzeninizi bozabiliyormuş İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre. Bıraktığınızda ise uyku kalitenizde bir artış görünüyor.

Psikoloji

Başka bir yazıda kahveyi çok tüketmenin psikolojimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetmiştik. Bıraktığınızda sakin ve daha az stresli bir insan haline gelebilirsiniz.

Antioksidan

Kahve önemli bir antioksidan. Kadınlarda göğüs kanserini önleyici etkisi var. Ayrıca kalbimiz üzerinde de faydalı etkileri var kahvenin. Günde birkaç fincan kahve kalp rahatsızlığına bağlı ölüm riskini azaltıyor. Kahveyi bırakacaksanız antioksidan olarak yeşil çay içebilirsiniz.

Kahveyi Bırakınca Ne Olur yazısına burada son verelim. Kahve ile ilgili yazdığım diğer yazıları da okumayı ihmal etmeyin. Kahve hakkında detaylı bir wikipedia yazısı okumak için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

Kahve Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası