Kahveyi Çok Tüketirsek Ne Olur? Kahvenin Zararları

0 151

Kahveyi Çok Tüketirsek Ne Olur? veya kahvenin zararları nelerdir de diyebiliriz bu yazının konusu için. Bu arada yazıya başlamadan önce “kahve nedir” konulu, aşağıdaki yazıyı da okuyabilirsiniz.

Kahve Nedir? Kahve Neden İçilir? Kahve Kültürü.

Kahve konulu Wikipedia sayfası

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen kahve tüketmeyi de seviyorsunuz, benim gibi. Eskiden çok fazla kahve içerdim fakat zamanla azaltma kararı aldım. Çünkü üstümdeki olumsuz etkilerinin farkına vardım bir süre sonra.

Kahveyi Çok Tüketirsek Ne Olur? Nedir Bu Olumsuz Etkiler?

Mide Rahatsızlığı

Kendiniz de deneyimlemişsinizdir mutlaka, kahveyi çok tüketince mideniz yanmaya başlar. Hele bir de yanında çikolata veya çikolatalı şeyler yiyorsanız bu durum daha da çekilmez hale gelir. Bu durumun önüne geçmezseniz mide asidinin boğazınıza kadar gelme ihtimali var, yani reflü. Başıma geldi oradan biliyorum.

Yutkunmada sorunlar yaşıyordum, doktora gittim. Kontrol ettikten sonra kahve, çay ve ekşi şeyleri tüketmememi tavsiye etti. Tavsiyeye uydum, rahatsızlığım geçti. Kahveyi ve ekşiyi arttırdığımda aynı sorunu yaşıyorum.

Ünlü yazar Honore de Balzac günde 50 bardak kahve içiyormuş, midesi nasıl dayanmış diye merak ediyor insan

Kalp Sorunları

Fazla kahve tüketimi çarpıntıya yol açıyor, bu zaten bilinen bir gerçek. Zamanla kalp ritimlerini bozar hatta ani kalp krizlerine yol açabilir. Emin değilim fakat kronik hipertansiyona da yol açabilir. Mümkünse akşam sekizden sonra kahve içmeyin hatta kola da tüketmeyin, çünkü onda kahvenin etken maddesi olan kafein var.

Psikolojik Sorunlar

Kafein en nihayetinde uyarıcı bir madde. Uyuşturucular kadar olmasa da bağımlılık yapma ihtimali var. Çok tüketildiğinde anksiyeteye sebep olabilir. Titreme ve kulak çınlaması gibi sorunlara da yol açabilir.

Sabahları kahvaltı yapmadan kahve içtiğinizde stres hormonunu arttırabilir. Gün içinde gergin olabilirsiniz

Kahve
Kahve

Sonuç

Tabi bütün bu yazdıklarım çok kahve tüketimi sonucunda oluşabilecek rahatsızlıklar. Günde 1-2 fincanın pek etkisi olmayacaktır, 3 fincandan sonra sorunlar oluşabilir.

Bu yazıyı okuyup “çok içiyorum, bende bir şey yok” diyebilirsiniz. Muhtemelen yaşınız gençtir, çünkü ben de eskiden şimdikine göre çok içerdim, bir şey hissetmezdim sahiden. Bu daha sonradan sorun yaşamayacağınız anlamına gelmez.

Çok kahve tüketip kalbinize yüklenmeyin derim, çünkü çarpıntının farkında olmayabilirsiniz.

Bu yazıda Kahveyi Çok Tüketirsek Ne Olur? Kahvenin zararları konusunu, kişisel deneyimlerimden de yararlanarak işlemeye çalıştım. Umarım faydası olmuştur.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası