Sitcom Nedir

0 100

Sitcom Nedir

Sitcom; Situation Comedy kelimelerinden oluşan, türkçesi “durum komedisi” anlamına gelen bir komedi türüdür. Sitcom nedir konusuna devam edelim.

Klasik bir sitcom genelde 25-30 dakika uzunluğundadır ve kapalı mekanlar ile bu kapalı mekanların yakınlarında geçer. Ev, iş yeri, okul gibi. Bu mekanlar ise konuya göre hazırlanmış film setleridir aslında. Gerçek mekanların kullanıldığı da oluyor mutlaka. Aşağıda Seinfeld dizisinden bir kesit görüyorsunuz

Seinfeld Sitcom Seti
Seinfeld Sitcom Seti

Sitcomların belli bir çekim tekniği vardır. Genelde 3 kamerayla çekilirler ve kameraların konumları pek değişmez. Ortada bir kamera, sağ ve solda açılı duran 2 kamera yeterlidir.

Sitcom dizilerinin süreleri kısa olur bir de. En fazla 30 dakika sanırım, hatta bazı bölümlerin 20 dakika olduğuna bile rastladım, ortalama 25 dakika diyebiliriz sanırım. Bu 25 dakikaya bazen o kadar çok şey sığdırabiliyorlar ki hayran olmamak mümkün değil.

Seyirciler

Sitcomlar çoğunlukla seyircili çekiliyor, yani oyuncular oynarken seyirciler de onları izliyor. Sitcomların vazgeçilmezi olan gülme sesleri gerçek. Hatta çekimlerden önce görevi seyircileri “ısıtmak” olan bir komedyen bile var.

Gülme seslerinin kaydedilip montaj sırasında da eklendiği oluyor tabi. Hatta aynı gülme seslerinin sürekli kullanıldığı da. En sevdiğim komedilerden The Big Bang Theory dizisinde aynı gülme efektinin ilk bölümden son bölüme kadar kullanıldığını söyleyebilirim. Kulaklarım beni yanıltmamıştır umarım 🙂

Sitcom Nedir - Seyirciler
Sitcom Nedir – Seyirciler

En Beğendiğim Sitcom Dizileri. Sitcom Nedir Sorusuna Örnek Diziler

Bugüne kadar çok denilebilecek sayıda sitcom seyrettim. Hepsiyle de televizyon kanalları sayesinde tanıştım. İlk seyrettiğim sitcomlar ise TRT’de yayınlananlar, yaşımı düşününce başka seçenek kalmıyor zaten 🙂 Tabi o zaman türün adının sitcom olduğunu bilmiyordum. O küçük yaşlardan en çok hatırladığım 2 dizi Evli ve Çocuklu (Married with Children) ile Bu Dünyanın Dışından ( Out Of The World ).

Evli ve Çocukluyu herkes bilir, kült dizilerden. Fakat Out Of The World dizisini kimse hatırlamaz şimdi. O yıllarda çok dikkatimi çekmişti, zamanı durdurabilen bir kız hakkındaydı.

Tabi o dönem meşhur olan başka diziler de var. İlk aklıma gelenler Alf, Cosby Ailesi, Patron Kim, Altın Kızlar, Muhteşem İkili. Daha çok var aslında ilk aklıma gelenler bunlar. Patron Kim ve Muhteşem İkili’yi de çok sevdiğimi hatırlıyorum. Muhteşem İkili; kuzen Larry ve kuzen Balki, o zamanlar epey meşhur olmuşlardı.

Bu dizilerin hepsi 1984-94 yılları arasında çekilmişti muhtemelen ve TRT’de izliyorduk. Sonradan öğrendim ki aslında 1989 yılında başlayıp 1998 yılında sona eren başka bir dizi var.

CNBC-e

2000 yılında CNBC-E kanalı açıldı ve tabiri caizse ufkumuz genişledi. Çünkü bu muhteşem kanal Seinfeld dizisini bizlerle tanıştırdı.

Seinfeld benim için ve birçok insan için dünyanın en iyi sitcom dizisi. İlk gösteriminden 13-14 sene sonra bu diziyi izleme imkanımız oldu. Hala canım sıkılınca bir bölümünü açar izlerim, ve yine güldürüyor beni 🙂

CNBC-e kanalında, kapanana kadar birçok sitcom seyretme imkanımız oldu. Hemen ilk aklıma gelenleri yazayım ve yavaş yavaş yazıyı bitireyim.

Frasier, How I Met Your Mother, Dharma and Greg, Ned and Stacey, Two and a Half Man, Two Guys a Girl and a Pizza Place. İlk aklıma gelenler bunlar. Şu anda sahneleri gözümün önünde olan fakat isimleri aklıma gelmeyen birçok dizi daha var aslında.

Sitcom Nedir sorusunu cevapladık ve dizilerden bahsettik. CNBC-e, Seinfeld ve birkaç dizi için ayrı yazılar yazmayı düşünüyorum. Şimdilik bu kadar, görüşmek üzere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası