Turşu Mevsimi Geldi. Turşu Nasıl Kurulur?

2 110

Turşu Nedir? Turşu Nasıl Kurulur?

Çeşitli meyve ve sebzeleri salamura adı verilen tuzlu, sirkeli veya limonlu, dolayısı ile asitli bir suda bekletip saklamaya turşu adını veriyoruz. Yani turşu özünde bir yiyecek saklama yöntemi. Geçmişinin milattan önce 2500 yılına kadar uzandığı söyleniyor. Turşu nasıl kurulur? Devam edelim

Turşu Nasıl Kurulur?

Turşuluk Yiyecekler

Turşu kurmak için öncelikle turşuluk malzemelere ihtiyacınız var. Tek bir malzemeyle veya çeşitli malzemeleri karıştırarak turşu kurabilirsiniz. Sonbahar mevsiminde en rahat bulabileceğiniz turşuluk yiyecekler; lahana, acur, salatalık, yeşil domates, havuç, biber, kelek ve sarımsak olacaktır. Bunların hepsini karıştırarak güzel bir turşu elde edebilirsiniz.

Salatalık derken her zaman yediğimiz sıradan salatalıktan bahsetmiyoruz bu arada. Kornişon adı verilen nispeten küçük ve kart salatalıkları kullanmalısınız.

Lahana olarak beyaz lahana kullanabilirsiniz. Turşuya renk vermesi için kırmızı lahana da ekleyebilirsiniz.

Turşuluk Yiyecekler
Turşuluk Yiyecekler – Turşu Nasıl Kurulur

Turşu Kavanozu

Turşuluk yiyecekleriniz hazır, bunları neyin içine koyacağız? Piyasada turşu hazırlamak için satılan cam ve plastik kavanozlar mevcut. Küçük ebatlı bir turşu kuracaksanız cam kavanozları kullanabilirsiniz. İşleri büyütmek istiyorsanız 5-10 litrelik plastik kapları da kullanabilirsiniz. Önce turşu kuracağınız miktarı belirlemeniz gerekli.

Salamura – Turşu Suyu

Bunun için gerekli olan malzemeler; su, tuz ve sirke. Sirke olarak üzüm sirkesini tercih edebilirsiniz. Tuz için yemeklere attğımız tuzu değil turşu için özel olarak satılan tuzları veya kaya tuzunu kullanmamız gerekli. Su için muhtemelen musluk suyunu tercih edeceksiniz 🙂 Temiz olmasına dikkat edin.

Bunların miktarı nasıl olacak? 1 litre su için yarım su bardağı tuz ve suyun üçte biri oranında sirke kullanabilirsiniz.

Turşu Nasıl Kurulur
Turşu Nasıl Kurulur

Turşuyu Kuralım

Kullanacağınız sebzeleri güzelce yıkamanız gerekli. Ezik, çürük kısımları kontrol edin varsa kesip atın. Sebzeleri uygun boyutlarda doğrayın. Yeşil domatesi tüm olarak veya doğrayarak koyabilirsiniz. Tüm olarak koyacaksanız etrafına birkaç tane küçük kesik atın, su içine işlesin. Lahanaların çok yumuşak kısımlarını koymayın.

Kuracağınız kaba malzemeleri koyun. Bunları karışık bir şekilde koyabilirsiniz. İsterseniz belli bir sıraya göre de dizebilirsiniz.

Malzemeler arasında boşluk olmaması gerekiyor. Bu yüzden iyice bastırmanız gerekli. Sonrasında hazırladığınız suyu kavanoza boşaltın. Suyun en üste kadar çıkması gerekli. Hava boşluğu kalmadığına emin olduktan sonra kapağını sıkıca kapatın ve en az 2 hafta uygun sıcaklıkta beklemeye bırakın. Tadına bakmak için sürekli kapağı açıp kapatmayın, zarar verebilirsiniz.

Turşunun bekleyeceği yer mümkünse karanlık ve serin olsun

Turşu kurmak bu kadar basit. Belki ilk birkaç denemeniz kötü olabilir. Sonrasında alışırsınız.

Turşu nasıl kurulur konusuna kısaca değindim. Amacım en azında bir fikir sahibi olmanızı sağlamaktı. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası