WordPress Yeni Yazı Ekleme – WordPress Rehberi – 2

0 46

Daha önceki yazılarımda. İnternet sitesi nasıl kurulur, WordPress nedir, WordPress nasıl kurulur konularından bahsetmiştim. Linkleri aşağıda, onları da okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda da WordPress yeni yazı ekleme konusuna bir göz atacağız

WordPress Yeni Yazı Ekleme

WordPress admin paneline giriş yapınca aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Sağ tarafta Yazılar>Yeni Ekle butonuna tıklayabilirsiniz veya yukarıdaki + butonuna tıklayıp yeni yazınızı ekleyebilirsiniz.

Wordpress Yeni Yazı Ekleme Butonu
WordPress Yeni Yazı Ekleme Butonu

Basit Bir Yazı Yazalım

Yeni yazı ekleme butonuna basınca karşınıza aşağıdaki gibi bir görünüm gelecek. Otomatik taslak yazan yere yazımızın başlığını yazmamız gerekli. Bu yazının başlığı WordPress Yeni Yazı Ekleme – WordPress Rehberi – 2. Kısa bir başlık da olabilir fakat SEO açısından uzun bir başlık tercih edilmeliymiş. -miş diyorum, Yoast SEO eklentisi böyle bir uyarıda bulunuyor :). Otomatik taslak yazan yerde Başlık Ekle de yazabilir. Kullandığınız temaya göre değişiyor.

Wordpress Yazı Alanı
WordPress Yazı Alanı

Başlığımızı yazdık, biraz altta Yazmaya başlayın ya da bir blok seçin ibaresi var. Oraya tıklayınca yazı yazmaya başlayabilirsiniz. WordPress bu alanlara blok adını veriyor. Çeşitli blok türleri var. Yan tarafta bir artı işareti görünüyor, oraya tıklayınca bir menü açılacak, bütün bloklar bu menüde mevcut. En çok işimize yarayanlar Paragraf, Başlık, ve Resim. Paragraf; düz yazılarınız için, Başlık; yazı içindeki nispeten büyük boyutlu ara başlıklar için, Resim; görsel eklemek için kullanılıyor.

Bu 3 blok sade bir yazı oluşturmanız için yeterli, bu sitedeki yazılarım için en çok bu blokları kullanıyorum örneğin. Hepsine gözat seçeneğini görüyorsunuz yukarıdaki görselde. Oraya tıklayınca çok sayıda blok karşınıza gelecek. Hepsini deneyip ne işe yaradığını çözmenizi öneririm. Burada hepsini anlatmam zor.

Yeni Blok Eklemek

Yeni blok eklemek için yazı alanında beliren artı işaretine tıklayabilirsiniz. Farenizi yazı alanında dolaştırınca ortaya çıkacaklar. Çıkmazsa eğer ekranın sol üst tarafında mavi renkli artı simgesi var oraya tıklayıp ekleyebilirsiniz. Enter tuşuna basınca alt satıra geçiyor, burada da artı butonunu göreceksiniz.

Blok Ekleme
Blok Ekleme

Blok Menüsü

Her blok eklediğinizde o bloğa ait şerit şeklinde beliren bir menü göreceksiniz. Blok özelliklerini buradan ayarlayabilirsiniz. Eğer yazı içeren bir bloksa metin boyutunu, rengini vs. değiştirebilirsiniz

Blok Menüsü
Blok Menüsü

Blok özelliklerini değiştirmek için sadece burayı kullanmıyoruz. Sağ taraftaki sidebar üzerinden de bu işlemleri yapabiliriz.

Sidebar Menü
Sidebar Menü

Paragraf, Başlık ve Resim bloklarından bir sonraki yazımda bahsedeceğim. Çünkü bu yazı için çok uzun olacaklar.

WordPress Rehber serisini bu işlere yeni başlayanlar için bir fikir vermesi amacıyla oluşturuyorum. Kendi tecrübelerimden ve okuduklarımdan da yararlanarak bu seriyi yazıyorum. Umarım faydalı olur.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası